Autocad Programı

AUTOCAD PROGRAMI

1982 yılında ilk versiyonu kullanılmaya başlanılan Autocad, 34 yıllık süre içerisinde büyük gelişmeler göstermiştir. Autocad, tasarım ve çizimlerin bilgisayarda yapılabilmesini sağlayan, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bilgisayar destekli tasarım ve çizim programıdır. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Bu program  ile yapılabilecekler hayal gücü ile sınırlıdır.

Genel anlamda CAD programlarının yararlarını söyle sıralayabiliriz;

  • Daha kaliteli çizimler yapabilme, ayrıca çizimlerde kolay ve hızlı değişiklik yapabilme,
  • Tasarım hassasiyetini arttırabilme,
  • Çeşitli ölçeklerde çok hızlı çizim yapabilme,
  • Daha çok tasarım seçeneği deneyebilme,
  • Tasarlanan ürünü görsel olarak daha iyi algılayabilme,
  • Geometrik özellikleri daha kolay hesaplayabilme,
  • İzometrik perspektif görünüşleri kolayca elde edebilme,
  • Standart parça kullanımında artış,
  • Teknik dokümanların kalitesinin yükseltilmesi,
  • Müşterilerin değişiklik isteklerinin daha rahat karşılanabilmesidir

Autocad Programını Etkin Kullanabilmek

programı etkin kullanabilmek için, öncelikle geometrik cisimlerin nasıl çizildiğini, teknik resim kurallarını ve çizim standartlarını bilmemiz gerekir. Bu kuralları bilen bir kişi bilgisayar destekli çizim programları ile daha etkin çizimler yapabilir.
Günümüzde ürünlerin tasarımı ve üretimindeki klasik yöntemler yerini, “bilgisayar destekli tasarım ve üretime” bırakmıştır.
CNC tezgahları gibi, bilgisayar destekli üretim yapabilen birçok üretim tezgahları da endüstriyel üretimde son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.
Bu teknolojinin ilk kullanıldığı ve günümüzde yaygın bir şekilde uygulandığı disiplinler içerisinde makine mühendisliği oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Günlük hayatımızda çok sık kullandığımız araç-gereçlerden, endüstride kullanılan birçok aygıta kadar çok geniş bir yelpazedeki ürünlerin tasarımı ve çiziminde bu program yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bilgisayar destekli çizim ve tasarımların önemli bir kısmını Autocad kullanılarak yapılan 2 boyutlu mühendislik çizimleri oluşturmaktadır. Bu program ile doğru, yay, daire gibi temel geometrik elemanlar kullanılarak istenilen çizim oluşturulur.

Autocad Kullanıldığı Sektörler

Autocad makine mühendisliğinde çok farklı uygulama alanlarında kullanılmakla birlikte, özellikle otomotiv, gemi ve uçak sanayii gibi sektörlerde karoseri ve gövde tasarımında daha yaygın kullanılmaktadır.
Parça tasarımı dışında montaj ile oluşturulacak ürünlerin modellenmesinde, montaj resimlerinin oluşturulmasında ve parçaların uyumluluğu ile toleranslarının kontrolünde de kullanılmaktadır.
Mimari tasarımlarda, Autocad programlarının zamanla gelişen 3 boyut yeteneği kullanılmaktadır. Bir bina projesi Autocad ile 3 boyutlu olarak tasarlanır ve bu model daha sonraki uygulamalara esas oluşturur. Peyzaj çalışmalarında da bu program kullanılabilmektedir.
Bir elektrik tesisi projelerinde onlarca hatta yüzlerce sayfa elektrik planı, akım yolu şeması çizilir. Bu çizimler Autocad programı ile çok kolay yapılabilir. Çizimlerde çok sayıda tekrarlanan standartlaştırılmış semboller kullanılır. Bu semboller Autocad yazılımı ile birlikte gelmekte ya da kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.
Elektronik mühendisliğinde, bilgisayar destekli çizim programı yardımıyla tüm devre ve baskılı devre kartlarının tasarımı gerçekleştirilir. Tek bir ana işlemcide milyonlarca transistör, baskılı devre kartlarında giderek artan karmaşıklığı, eleman yoğunluğu Autocad kullanımını kaçınılmaz hale getirmiştir.
Bu program burada ifade edilen sektörlerin dışında birçok alanda da kullanılabilmektedir.

Diğer Konulara Bakmak İçin Tıklayın

 

Leave a Reply